Nebuďte konzervativní, nechte své peníze vydělat v akciových fondech

Říká se, že se stavebním spořením máte jistotu, že budete chudí. S akciemi naopak riskujete, že budete bohatí. Ale jak na investice, aby vám opravdu vydělaly, i když dění kolem burzy příliš nerozumíte? Nebo je zkrátka detailně řešit nechcete? Odpovědí mohou být akciové fondy.
 Investice vám vydělají
Strašák kuponová privatizace
Doba kupónové privatizace je už dávno pryč. Od té doby zaznamenaly investiční nástroje zhodnocení financí velkou řádku právní úpravy. Účetnictví fondu a vaše investované peníze jsou oddělené jednotky. Takzvaného vytunelování se nemusíte bát. Je však třeba přijmout fakt, že peníze v akciových fondech kolísají a přináší jistou míru rizika. Aby se co možná nejvíce snížilo, doporučuje se investovat nejméně po dobu 5 let a posílat každý měsíc menší částku než jednorázově závratnou sumu. Vše je tedy jednoduché podobně jako u stavebního spoření. Nastavte si trvalý příkaz a nechte své peníze vydělávat.
 
Peníze ihned zpátky
Výhodou oproti stavebku je rychlé vyplacení peněz bez sankce – takzvaná vysoká likvidita. Nezapomeňte ale na doporučený pětiletý horizont. Pokud však peníze potřebujete, máte je do 3 dnů na účtu a bez poplatku. Pro srovnání vyplacení peněz ze stavebního spoření trvá 3 měsíce. Spořitelny jsou ochotné vyplatit prostředky i dříve. Nejzazší lhůta je však obvykle 2 týdny a je podmíněna buďto uhrazením poplatku nebo uzavřením nové smlouvy. Což bývá také za úplatu.
 
Investovat může každý
Investováni ve fondech není jen pro bohaté, vyzkoušet ho může každý. Minimální částka bývá obvykle 300 korun. Právě možnost přinést vysoké výnosy i obyčejným lidem je důvod existence fondů kolektivního investování. Vydělat vám mohou i 10 %.
 
Portfolio manažer se stará, vy vyděláváte
Návratnost investovaných peněz vám oproti stavebku nikdo nezaručí. To je ze zákona pojištěno až do částky 100 000 euro. Aby se snížilo riziko, investují akciové fondy do desítek akcií. Pokud tedy některá aktuálně výnosná není, neznamená to, že investice ztrácí na hodnotě. Jsou to takzvaně široce diverzifikovaná portfolia. O tom, s jakými tituly budou obchodovat, rozhoduje portfolio manažer. U akciových fondů bývá minimálně 66 % majetku fondu investováno do akcií a dalších akciových nástrojů.
 Nechte peníze vydělat
Doporučení na závěr
Rozhodli jste se investice do akciových fondů vyzkoušet? Nekontrolujte, jak se vašim penězům daří. Pokud jste přeci jen zvědaví a vidíte propad odpovězte si na otázku, jestli už jsou peníze ve fondu 5 let. Nejsou? Pak buďte naprosto klidní. Peníze ještě budou spoustu času pracovat. Pokud se bojíte vrhnout rovnou do akcií, můžete vyzkoušet konzervativní nebo smíšené fondy. U těch můžete očekávat i kratší investiční horizont.