Najděte si vztah k nevlastním dětem

Nekompletní rodina – tak by se dala nazvat rodina, která se skládá z více členů domácnosti, kterých nespojuje pokrevní pouto. V současné době je to však docela běžná záležitost a mnoho rodin takhle žije. Na co se už tolik nehledí je to, jaké to má následky na děti, které se do nové rodiny přidaly jako ty nevlastní.
rodina v posteli
Proč si vše odnesou?
•       Rodič, který je nemá za své, jich nedokáže zcela přijat jako jeho potomky.
•       Vždy se vůči nim najdou výhrady díky jejich výchově, která se nemusí líbit novému tatínkovi nebo mamince.
•       Mají méně respektu vůči novému rodiči a nejen z toho důvodu, mají potřebu s ním soupeřit.
•       Nový člen rodiny si jich chce předělat k obrazu svému.
•       Málokdy se snaží najít si k nim cestu, která jich společně sblíží.
•       V případě, že se narodí další dítě, budou vždy trochu odstrčené, protože se veškerá pozornost zaměří na miminko, které je takzvaně „společné“.

Nemohou za to, ale jsou terčem kritiky

Nejedná se pouze o výjimečné případy, v drtivé většině z nich probíhá výchova dítěte, které není tak úplně vaše – hekticky a pod tlakem. Je to i proto, že si děti zpravidla nedovedou najít cestu k neznámému a taktéž nevlastnímu rodiči, když už mají maminku i tatínka daných.
rodiče a sourozenci

To může rodičům zkomplikovat situaci a musí se pokusit najít si k dětem vztah a navzájem se tolerovat, v lepším případě mít se později i rádi. Často se však stává, že jsou v domácnosti, která se skládá z neúplné rodiny vyvolávané konflikty a jejich členové mezi sebou soupeří.
Ze začátku je to pochopitelně normální, ovšem situace by se měla postupně zlepšovat, a pokud tomu tak není, musíte si jako rodiče, které vychováváte děti společně promluvit o tom, kde je problém a jak ho vyřešíte.

Pomáhá čas strávený společně

Velkým pomocníkem je společně strávený čas, kdy se navzájem lépe poznáte a přijdete na to, co máte společného. Měli byste se tedy postarat o to, abyste s dětmi podnikali – co nejvíce aktivit, a to i mimo domov. Nová místa a zážitky vám můžou přinést společné vzpomínky, které vás postupně spřátelí a přiblíží k tomu, abyste neměli potřebu si dělat potíže.