Bydlení v bytě či v rodinném domě

Někdo nedá dopustit na klid rodinného domu, jinému vyhovuje nenáročnost bytu ve městě. Jaké jsou mezi nimi rozdíly? Jaké jsou výhody či nevýhody? A pro koho se vůbec hodí?
 
Je nutné si uvědomit, že každý člověk je odlišný a každému vyhovuje něco jiného. Pro byt hovoří nenáročnost. Snadněji se uklízí i udržuje. Vzhledem k tomu, že je obvykle spojen s městem, lze v mnoha případech hovořit i o lepší dostupnosti různých služeb. Například nemusíme vytahovat auto či jet autobusem, pokud chceme jít do kina.  Pokud se nám něco stane, je větší šance, že nás včas najdou.
interiér bytu s výhledem na město
 
Druhou stránkou věci je menší soukromí. Obyvatelé panelového domu se často znají a často ví, kdy kdo přichází, kde pracuje a podobně. Vzhledem k tomu, že se zvuky často rozléhají, může být bydlení v domě, kde žije rodina s malým dítětem či samotu nesnášejícím psem utrpení, zvlášť pokud pracujete na směny a chcete se například vyspat po noční.
 
Byt se tedy hodí spíše pro lidi, kteří mají rádi společnost a blízkost ostatních. Je vhodný i pro ty, kteří ať už z důvodů časových nebo zdravotních nemohou provádět opravy či úklid, který vyžaduje rodinný dům. Vyplatí se i pro ty, kteří jsou často pryč, neboť šance, že si sousedé všimnou, že vaši domácnost někdo vykrádá, je podstatně vyšší, než pokud bydlíte v domě.
 
Naproti tomu rodinné domy bývají spojovány s vesnicí. Zde je nutné počítat s tím, že veškeré opravy si budeme dělat či platit sami. Pokud se například rozbije vodovodní trubka, musíme sami zavolat opraváře a jeho práci zaplatit. V bytových domech se na tyto účely ukládá měsíčně určitá část z nájmu obyvatel. Případná částka za opravy se tím rozdělí mezi mnohem více lidí.  Avšak obyvatelé rodinného domu musí být připraveni na neočekávané výdaje.
domek v přírodě
 
Stejně tak si musí sami zajistit průběžné malé opravy a práce okolo domu. Natřít střechu, opravit uvolněné balkónové dveře, vymalovat fasádu, to vše si majitelé musí zařídit a hlavně zaplatit sami, a to jak práci, tak materiál.
 
Na druhou stranu dům poskytuje větší soukromí. Pokud má navíc zahrádku, můžete si sami pěstovat ovoce, zeleninu, nebo jen květiny. Nebo si tam jen jít v létě posedět. Vzhledem k obvykle nižší automobilové dopravě oproti městu bývá na vesnici čistější vzduch. I ulice bývají bezpečnější, což ocení hlavně rodiče.
 
Stručně řečeno, rodinný dům se hodí pro ty, kteří hledají klid a soukromí a nevadí jim trocha práce, které bude někdy potřeba věnovat i víkend. Je vhodný pro ty, kteří nemají rádi ruch a shon města a chtějí být blíže přírodě.
 
A do jaké kategorie patříte vy? A bydlíte v domě, nebo v bytě?