Automotive

Tento název je v našem hospodářství skloňován v každém pádu. Většina lidí si odvodí, že se jedná o automobilový průmysl. Co ale všechno tento pojem ukrývá?
Toto odvětví zdaleka nezahrnuje jen automobilky, ač všechny součástky u nich ve finále končí. Do tohoto sektoru patří výroba každého komponentu, ze kterých se smontuje nový vůz. Již několik let je na špici našeho průmyslu a čísla jsou nadprůměrná v každém směru. Ať se jedná o produktivitu práce, zisky, zaměstnanost. Dokonce jsme jednou z velmocí v tomto oboru a to dokonce nejen v sekci osobních automobilů, ale i autobusů. Díky strategické poloze naší republiky v srdci Evropy, kvalitě a ceně naší práce a spolupráci s velkými světovými značkami se můžeme pochlubit hustou sítí výrobních závodů, logistických center po celé zemi.Skladník v akci.jpg
Výroba u nás zahrnuje sedačky, hlavové opěrky, autokoberce, čalounění, chladiče, brzdy, světla, drobné kovové a plastové součástky, autorádia, zámky. Krom toho často kompletujeme větší díly z dodaných materiálů z dalších zemí celého světa.
Výrobní podniky se kvůli optimalizaci výroby dnes často dělí na JIS a JIT. Pod těmito zkratkami najdeme pokročilé logistické procesy „just in sequence“ a „just in time“. Tyto mechanismy řídí objednávání, skladování materiálu a i samotnou produkci, kdy JIS je momentálně nejpreciznější metodou, reagující velmi rychle na změny poptávky na trhu. Jsou tu kladeny vysoké nároky na flexibilitu a stálou dobře fungující síť dodavatelů a dopravců.Skladník v akci.jpg
Zaměstnanci v automotive jsou od dělníků na výrobních linkách přes administrativní pracovníky, management, speciální technické pracovníky, vývojáře, ale také mnoho podpůrných profesí jako skladníci, řidiči, kvalitáři a přidružené služby stravování, ubytování, jazykový lektoři, koordinátoři a podobně. Uplatňují se tu jak malé rodinné firmy, často dodávající exkluzivní díly, tak firmy střední a velké. Jedno odvětví tedy zasahuje do nepřeberného množství dalších oborů a trhu práce. V posledních letech jsme zaznamenávali nebývalý rozmach a stále ještě trvá pozitivní trend, ač je stále častěji skloňována nadcházející krize. Zda a jak velká bude, je momentálně nejasné.