Lze si aspoň půjčit

Mnoha lidem aspoň někdy v životě právě nepřeje štěstí. Mnozí z nás se tak ocitají třeba i v hodně prekérních situacích, které přinášejí jenom starosti. A mezi takové nezáviděníhodné situace patří i problémy s finančními prostředky. Někdy my lidé zkrátka potřebujeme mít na něco peníze, jenže je zkrátka neseženeme a nemáme. A pak se samozřejmě nedá platit, když není čím.

Ale taková nouze není stav, který by si mohl někdo z lidí oblíbit. Mnozí z nás se sice dostávají do finančních potíží i opakovaně, ale neděje se tak z jejich vlastní vůle, a kdyby to šlo, určitě by se něčemu podobnému raději vyhnuli velkým obloukem.

penny mince

Ale ne vždycky se prostě podaří potížím s penězi vyhnout. A když už není, kde je vzít, je často možné už jenom jedno – lze si je od někoho půjčit. A tím někým myslím samozřejmě finanční ústavy, které jsou tu přece od toho. To jejich posláním je přijímat od movitějších lidí vklady a z těchto poskytovat půjčky těm, kdo je potřebují.

Jenže ony třeba banky nejednou leckomu půjčit odmítnou. Odkážou se na to, že nemá onen konkrétní žadatel dost vysoké příjmy, že má nepříjemný záznam v registrech dlužníků a podobně, a pak už je po nadějích.

peníze Indie

Tedy v bance je po nadějích. Ale naštěstí pak existují ještě nebankovní hypotéky, a ty mohou představovat řešení problémů i těch ze žadatelů, kteří nejsou dokonalí. U takových hypoték se prostě zaručuje splácení dáním nemovitosti do zástavy, a s takovou nemovitou zárukou tu půjčí každému, u koho je věrohodné, že bude schopen podle dohody splácet. Což znamená, že nikdo v našich končinách nemusí žít v chudobě, je-li vlastníkem nemovitého majetku, a to ani ve chvílích, kdy jeho vlastní příjmy nestačí.

Což je, jak se domnívám, potěšující zjištění. Protože by bylo smutné, kdyby měl někdo třeba i několik domů a současně musel žít nejednou doslova o hladu, nemaje už ani korunu.