Stále častěji lidi uvažují o rozšíření své domácnosti o zahradní kuchyni, která by vylepšila komfort pobytu na vzduchu, využili by tak ve větší míře efekt okrasných zahrad a také by jim vzniklo místo pro posezení s přáteli, které není v područí rozmarného počasí, kdy letní bouřka může zkazit dlouho plánovanou zahradní sešlost.
Hlavně na venkově, kde jsou u domů větší pozemky, není problém si u domu udělat přístavbu. Zahradní kuchyně si lze realizovat několika způsoby:
• obrátíte se na firmu, která vše zrealizuje za vás
• necháte si udělat stavební plán a postavíte si svépomocí
• uděláte si vše po svém
Pokud zvolíte třetí variantu, je sice fyzicky a časově náročná, ovšem finančně zase nesrovnatelně příznivější. Navíc většina starších domů na venkově má přístup k levnému stavebnímu materiálu, kdy jde poměrně jednoduše recyklovat například stavební dřevo, cihly, taška na střechu. Hodně často se totiž někde v okolí něco bourá a velká část materiálu, který jde použít, se z finančních a praktických důvodů využije.
Z praktického důvodu by zahradní kuchyň měla být v závětří a pokud možno v bezprostřední blízkosti domu, nejlépe hned u něj a s průchozími dveřmi.
Když se vybere místo a velikost stavby, může se začít. Základem je vždy betonová deska, která se musí udělat poctivě a přesně. Potom už se můžeme pustit do obvodových zdí, které se můžou postavit i z již použitých materiálů. Pro efekt i z praktických důvodů si ve zdi můžeme udělat výklenky, které budou sloužit k odkládání vybavení nebo k umístění dekoraci, hodících se ke stylu kuchyně. Otevřené části stavby by měly být naplánované tak, aby i v případě horšího počasí (vítr, déšť), byl prostor použitelný. Nejen na stavbu krovu, ale i jako zajímavý prvek můžeme použít i ve stavbě zdí částečně stavební dřevo, které nemusí být nové, ale určitě je potřeba, aby bylo zdravé.
Po položení střechy se nechá stavba „vyzrát“ a můžeme se pustit do interiéru.