Cesta vakcíny až k vašemu lékaři do ordinace: Co za tím stojí?


Před pár lety jsme se všichni setkali s nemocí covid, která nás všechny bez výjimky zasáhla. A protože se jednalo o pandemii této nemoci, bylo provedeno několik opatření, které měly bránit šíření této nemoci. Opatření bylo mnoho, ne všem se všechna opatření líbila, ne všichni s nimi souhlasili, ale pandemii jsme nějak zvládli. Bohužel ale přišlo mnoho lidí o život a mnoho lidí o blízké. Bohužel i toto je realita a možná nás tato minulost dokáže posunout dál a díky ní třeba neprovedeme stejné chyby. Třeba se díky tomu příště podaří reagovat rychleji a trochu více logicky – tak, aby přežilo co nejvíce lidí. Díky tomu ovšem byly vyvinuty vakcíny, které si několik lidí nechalo aplikovat. Zajímalo vás někdy, jak vypadá cesta této vakcíny od vývoje až po aplikaci do svalu pacienta? Je za tím samozřejmě mnoho práce, kterou my nevidíme a tím, že se jedná o zdraví je celá tato cesta hlídána a omezena nespočet přísnými pravidly.

covid vakcína

Jako první je třeba začít u samotného výzkumu vakcín. Ty se nejprve musí vymyslet a poté pořádně protestovat různými testy. Až poté, co všemi testy vakcína projde může dojít ke schválení agenturami, které se tímto zabývají. Poté jsou vakcíny poslány do výroby, kde se ve velkém vyrábějí. Následně jsou skladovány. Tady je potřeba dodržet opravdu přísné podmínky ohledně teploty – některé vyžadují speciální chlazení, aby se nezkazily, protože podat někomu zkaženou vakcínu by byl průšvih a malér.

vakcína

Poté jsou distribuovány do lékařských center případně do ordinací ve speciálních kontejnerech. Jedním z nich je například Magnum Optimum Schoellerallibert, který slouží ke kvalitnímu transportu vakcín tak, aby nedošlo k jejich kontaminaci a narušení a aby byly použitelné pro pacienty. Po úspěšném transportu se může vakcína podat pacientovi, ovšem aby byla použitelná a účinná, je třeba přísně splnit veškeré předchozí https://support.office.com/cs-cz/article/obnoven%25C3%25AD-p%25C5%2599edchoz%25C3%25AD-verze-souboru-na-onedrivu-159cad6d-d76e-4981-88ef-de6e96c93893 kroky. Nemusíte se proto bát, že by vám byly podávány špatné vakcíny, které nefungují nebo jsou nějakým způsobem kontaminované. To se nesmí stát.