K čemu vlastně potřebujeme arginin


Arginin je jedna z aminokyselin, které jsou obsaženy v mnoha potravinových zdrojích. Najdete jej například v mase, luštěninách, celozrnných obilovinách, mléčných výrobcích nebo ořeších. Je to nepostradatelná látka mimo jiné potřebná pro tvorbu oxidu dusnatého, s nímž lze docílit důkladného prokrvení všech krevních tepen, cév i drobných vlásečnic. S argininem respektive oxidem dusnatým je také spojován silový trénink a erekce mužského penisu. V obou případech se jedná o klíčovou součást tohoto procesu, a proto se také tato látka tu a tam objevuje ve výživových doplňcích. My bychom vám ovšem chtěli naznačit, proč je rozumnější čerpat arginin z rostlinných zdrojů či výživových doplňků, a proč dát přednost vegetariánské stravě. I kulturista totiž může být vegan, a dokonce mnohem úspěšnější, a to i co se týče délky aktivní sportovní činnosti.

různé druhy luštěnin

A arginin účinky? Arginin si organismus z masa odčerpává podobným způsobem, jako například z výživově vydatných červených fazolí, ale je tu jeden problém. Vlastně ono jich je více. Za prvé maso obsahuje stresové hormony, a ty způsobují hormonální dysbalanci a možný pokles testosteronu, což je nežádoucí jak na erekci, tak i pro posilování.

silový trénink

Za druhé se maso obtížně tráví, spotřebujete mnoho energie, zejména pro trávení červeného masa, a tím pádem pak musíte jíst zbytečně velké porce a přetěžujete trávicí systém a brzdíte přirozenou detoxikaci tělesných buněk. A za třetí nejsme dravci, člověk má na rozdíl od dravců dlouhá střeva a maso v nich zahnívá, což se ještě podpoří deficitem vlákniny. Naopak taková porce cizrny, tmavého celozrnného pečiva a zeleninového salátu obsahuje vlákniny dostatek, organismus vyživí, na její trávení nepotřebujete mnoho energie, dobře funguje detoxikace (nesmíte se ale stresovat) a prodlužujete si tím i svůj život včetně mladistvého vzhledu. A problémy s erekcí se u veganů a vegetariánů dostavují spíše zřídka, opět s důrazem na eliminaci stresových vlivů.