Toxický vztah

Pro začátek je důležité vědět, jak takový vztah rozeznat od zdravého. Jistými ukazateli jsou:

  • Nedostatek důvěry vůči partnerovi
  • Nepříjemná atmosféra
  • Nespolehlivost partnera
  • Neustálá kritika
  • Nedostatek komunikace

hádka partnerů
Takových znaků samozřejmě existuje více, všechny ale mají stejný základ; vztah, v němž se člověk cítí sám, nedostatečně respektován partnerem a utlačován.
Pokud se člověk ve vztahu necítí příjemně, základem je komunikace a důvěra. Pro začátek je důležité pokusit se s partnerem mluvit o vztahu otevřeně. Poté už záleží jen na jeho reakci. Jestliže nevidí žádný problém ve svém chování a odmítá se alespoň trochu přizpůsobit, dost pravděpodobně se jedná o toxického partnera se sklony k narcismu. Takový člověk není dobrý pro vážný vztah. Samozřejmě je možné, že se změní, jakmile najde někoho, kdo mu za to bude stát. Jenže pokud toho schopen není, nejjednodušší je takový vztah co nejrychleji opustit.
Zdá-li se Vám, že ve vztahu stojíte na místě a cítíte se uvězněni, je to dalším jasným ukazatelem, že něco není správně. Čím dříve si uvědomíte, že vše není tak krásné jako na začátku, tím lépe. Toxického partnera ale většinou nelze rozpoznat včas; prvních pár měsíců máte čas se zamilovat do někoho, koho jste si vysnili. A jakmile jste svému partnerovi stoprocentně oddaní, teprve tehdy začne dávat najevo, jaký je ve skutečnosti. Jenže v této chvíli již není tak jednoduché odejít. Ačkoli všichni z vašeho okolí už to věděli dávno, a dokonce Vás na to upozorňovali, nedbali jste na jejich rady. A teď jste v psychicky vyčerpávajícím vztahu, jenž ale nemáte sílu ukončit.nešťastný vztah
Jak se osvobodit
Hlavním úkolem je přesvědčit sám sebe, že jste ve vztahu, který Vám nic nepřináší, právě naopak. Stačí si ale připustit, že jste se v partnerovi mohli zmýlit a semínko pochybností je zasazeno.
Najednou začnete zpochybňovat vše. Vše, co kdy řekl, udělal i neudělal. A jakmile se Vám jednou podaří otevřít oči, nikdy už se nebudete chtít vrátit do vztahu, v němž jste byli pouze využíváni. Důležité ale je, že jediná osoba, která Vás může zachránit, jste Vy sami.