Jak vybrat dětskou obuv?

S přicházejícím jarem je čas pomýšlet na nákup nové sezónní obuvi. Zejména u našich nejmenších je potřeba klást důraz na správný výběr. Malé děti by určitě neměly boty dědit po starších sourozencích, ani by se jim neměla dávat obuv z druhé ruky. Pokud už z finančních důvodů musíte k takovému řešení přistoupit, ověřte alespoň, že jsou boty v pořádku, nejsou vyšlapané a že dítěti opravdu jak na délku, tak na šířku sedí. Poté zakupte alespoň novou vložku.dětská obuv
Při nákupu nových bot je ideální vzít s sebou dítě do kamenné, specializované prodejny a boty na místě dítěti vyzkoušejte. První boty dětem kupujte až jakmile chodí. Do té doby používejte pouze měkké „capáčky“, boty nekupujte předem, jelikož neodhadnete velikost, a navíc se dětem při chůzi nohy mění.
 Dětem do 3 let by se pak měly kupovat kotníkové, pevné boty. Na léto pak určitě sandálky s pevnou patou a ideálně s chráněnou špičkou.  I u starších dětí je zapotřebí, aby byla bota pevná a dobře seděla.
Největší chyby se dělají u šířky obuvi, zejména v oblasti špičky. Některým dětem se vlivem úzké špičky v botě kříží prsty a jelikož malé děti nemají tak citlivá chodidla, jako dospělí lidé, mohou malou, či úzkou botu nějakou dobu ignorovat, což mnohdy vede k nenávratnému poškození nohou dětí. Špička boty by měla být ideálně kulatá. Bota však nesmí být ani příliš široká, jelikož potom pevně nesedí a způsobuje problémy při chůzi.nohy v louži
Důležitý je také tzv. nadměrek. Boty by měla být vepředu o 1-1,5 cm delší, jelikož je chodidlo při došlápnutí větší, ale počítá se zde také s rychlým růstem dětských nohou. Větší nadměrek však není žádoucí, protože potom obuv nesedí tak, jak by měla a může způsobovat problémy při chůzi.
Další věcí, na kterou je potřeba dávat při nákupu pozor je materiál obuvi, který by měl být z přírodních materiálů, kterými jsou například textil, nebo useň. Vyhnout byste se měli vyhnout umělým materiálům, které nejsou pro dětskou obuv vhodné.
Mnoho dětí má již na základní škole nějakou deformaci nohy, způsobenou nošením nesprávné obuvi. Čas i peníze, které vašim dětem do výběru a nákupu obuvi věnujete se jistě vyplatí.