Cestování se psem

Někteří z nás rádi cestují, jiní jsou zase radši doma. Tak to nemáme jenom my, ale i naši psí kamarádi. Před výletem je vhodné zvážit nejen povahu psa, ale zda zvládne cestu a také to, jak se bude cítit v neznámém prostředí.
pes spolujezdec
Cestování v rámci států Evropské Unie
Výlet se psem za hranice má určitá pravidla, která musíte splňovat ještě před samotným odjezdem.
– pes musí mít tetování nebo elektronický čip.
– musí být očkován proti vzteklině v souladu s našim veterinárním zákonem.
– pes musí mít tzv. pas pro malá zvířata, který vám vystaví veterinář a zároveň u psa provede prohlídku a zaznamená aktuální zdravotní stav.
Každý stát, který je součástí EU může mít i svá vlastní opatření.
pes v okně vozu
Pokud vyrazíte na výlet autem, musí mít váš pejsek postroj, který je určený do aut a zapíná se tam jde pás. Pro velká plemena se hojně využívají mřížové přepážky, které se umístí za zadní sedadla. V letadlech jsou to pak speciální klece pro psy dle výšky vašeho mazlíčka, ty se však přepravují v zavazadlovém prostoru a obecně lze říct, že je to nejhorší možné cestování pro psa. Do autobusů a vlaků musí mít pes náhubek a být přivázaný na vodítku.
Než někam pojedete zkuste se nejprve zamyslet a zvážit pro a proti a v nejlepším případě ponechat pejska u rodiny nebo známých, které zná a bylo by o něj pečováno stejně jako, kdyby jste se o něj starali sami. Každá změna má na psy negativní dopad, ať se jedná o cestu nebo změnu bydliště.
V případě, že psa nemáte kam umístit, určitě popřemýšlejte o nějakém psím hotelu ve vašem okolí, kde pejskovi dají tu nejlepší péči během toho než se vrátíte. Takový den v psím zařízení stojí asi tři sta korun, cena se odvíjí od velikosti rasy a jeho spotřeby krmiva, samozřejmě si můžete i připlatit za to, aby se vašemu čtyřnohému kamarádovi věnovali více. Každá změna má na psy negativní dopad, ať se jedná o cestu nebo změnu bydliště.